Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?
Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Hepimizin başına en az bir defa gelmiştir bu talihsiz olay. Pazarda, takside, dolmuşta, sokakta yani hayatın her alanında olmuştur. Peki, biz bu durumla nasıl baş edeceğiz ne yapacağız nereye müracaat edeceğiz.

  • Elinize aldığınız yüksek meblağı olan banknotu beyaz bir kağıda sürterseniz orijinal rengini bıraktığını göreceksiniz. Kullanılan özel boyası sayesinde ayırt etmek kolaylaşır.
  • Banknotun sol üst kısmında bulunan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yazısının kabartmalı olmasını hissedeceksiniz. Bu da basılırken eklenen güvenlik önlemlerinden bir tanesidir.
  • Banknotu elinize alıp ışığa tuttuğunuzda Atatürk siluetini göreceksiniz. Bu da olmazsa olmazlarımızdandır. Kalpazanların başaramadığı bir güvenlik önlemidir.
  • Yine ışığa doğru tuttuğunuzda tam ortadan geçen şeridi göreceksiniz. Bu şerit Merkez Bankasının gizli bandrolüdür. Eğer bu bandrol yoksa işiniz yaş.
  • Bankalarda kullanılan bu iş için özel üretilmiş makinalar yardımıyla da işinizi görebilir ancak iş resmiyet kapandığından sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Mavi ışık: Olmazsa olmazımız bu ışıktır. Altına tutulan banknotun gerçeğini belli edecektir. Piyasada pek çok örneği mevcuttur ve ucuza sahip olabileceğiniz kalem şeklindedir.

Şimdi gelelim maydanozun faydalarına. Tüm bunları yaptınız ve paranız gerçek çıktı. Ki sorun yok peki ya banknotunuz sahteyse? İşte durum burada değişiyor. Bu gibi durumlarda size bu banknotu veren kişiyi tanımıyorsanız ya da şüphelendiyseniz bir şekilde o kişiyi oyalayıp ya da eşkâlini alıp hemen 155 polis imdat hattını aramanız gerekir. Eğer böyle bir şansınız yoksa banknotu hemen imha etmelisiniz. Çünkü bulundurmak ya da piyasaya sürmek eyleminin cezası çok ağırdır. 1 ila 3 yıl hapis cezası vardır.

Diyeceksiniz biz mağduruz. Maalesef kanunlarımızda sıkı önlemler alındığından her hangi değişim veya iade işlemleri için hukuki yollara başvurmanız gerekir. Polise gidip tutanak tutturmanız ve merkez bankası ile görüşmeniz lazım.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan