Wi-Fi Nasıl Engellenir?

Wi-Fi Nasıl Engellenir?
Wi-Fi Nasıl Engellenir?

Gündelik hayatta mobil cihazlarımızın internete bağlanması adına Wifi’ler vazgeçilmez bir nimettir. Kullanmış olduğunuz internete herhangi biri bağlanıyor ise ve onu Wifi’den engellemek istiyorsanız bugün sizlerin işine yarayacak olan bir çözüm sunacağım. Wifi’de birini engellemek için yapmanız gereken işlem modem ayarlarına gitmeniz ve buradan o kişiyi bulup direk olarak blocklama yaparak yani o kişiyi engelleyerek isteğinize ulaşabilirsiniz. Peki o halde Wifi’de biri nasıl engellenir?

İlk olarak boş bir internet sayfası açıyoruz. Daha sonra 192.168.1.1 kodlu IP numarasını giriyoruz. Açılan sayfada modem kullanıcı adı ve şifresini giriyorsunuz. Bu genellikle TTNETtir. Farklı bir modemse müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra karşımıza bir ekran açılacak. Ardından işlemci listesine tıklayacaksınız. Daha sonra modeminizle bağlantı kuran kullanıcılar listesi açılacak. Bu listeden girmesini istemediğiniz cihazın Mac adresini kopyalacaksınız. Mac adresini kopyaladıktan sonra an sayfaya dönerek Ağ>Kablosuz Yerel Alan Ağı>Mac Filtrele Bölümüne girin. Girmesini istemediğiniz IP’yi girip Uygula butonuna tıklayın. Bu adımdan sonra seçtiğiniz cihazla modeminizin tüm bağı kopmuş olacaktır.  Erişim izni vermek için bu adımları uygulayarak IP adresini silmeniz yeterli olacaktır.

Bu şekilde sizlerde Wifi’den bir kişiyi rahatlıkla engelleyerek bir daha o kişinin Wifi’ye erişim sağlamasını engelleyebilirsiniz. Kişiyi engelledikten sonra artık o kişide wifi gözükmeyecektir ve böylelikle sizinle aynı Wifi’yi kullanmış olmayacaktır.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan