Teknolojiyi Doğru Kullanma

Teknolojiyi Doğru Kullanma
Teknolojiyi Doğru Kullanma

Dünya genelindeki teknoloji kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Ateşin bulunduğu dönemden tutun mikroçiplerin üretildiği günümüze kadar diğer her şey gibi teknoloji de değişip gelişmektedir. Okullarımızda çocuklarımızın eğitim durumunu, maaşımızın yatıp yatmadığını ve hatta hangi komşumuzun düğününün ne zaman olduğunu bile artık teknoloji sayesinde öğreniyoruz. Son yapılan düzenlemeler ve e-devlet sistemine geçiş ile devlet işlemleri bile artık internetten kolayca yapılmaktadır. Teknolojiyi kullanmamak diye bir durum artık söz konusu bile gibi kullanmamakta diretmek şahısları dünya gündeminden ve bilgi çağından uzaklaşmaya mahkûm etmektedir. Ancak bu denli faydası olan internetin zararlı olma ihtimali yok mudur? Bu soru bizi teknolojiyi doğru kullanma sorununu irdelemeye itiyor.

Teknolojinin gelişmesi ile her şeye ulaşımın hızlı oluşu, hızlı olduğu kadar da kolay oluşu bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Daha çok küçük yaştaki çocuklarımızın dahi internet erişiminin olduğu günümüzde teknolojiyi doğru kullanma konusu ayrı bir önem arz etmektedir. Teknolojinin doğru kullanımı ile birçok bilgiye, veriye ve hizmete çok rahat ulaşım sağlanabildiği gibi yanlış kullanımı sonucu da çok büyük zararlar meydana gelebilmektedir. Terörizmin, şiddetin, pornografinin internet ve diğer teknoloji araçlarıyla kolayca yayılabildiği günümüzde herkesçe bilinen bir gerçektir. Teknolojinin doğru kullanımının çocuk yaştaki eğitimlerle başlaması gerektiğinin üzerinde duran uzmanlar, “Teknoloji bir amaç değil araç olmalıdır. Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren bu eğitimi aile içerisinde vermeye başlamalıyız. İlk ve ortaokullardaki bilgisayar derslerinde de bu konunun üzerinde durarak desteklemeliyiz.” ortak görüşüne vurgu yapmaktadırlar.

Teknolojinin doğru kullanımının sağlanması için bireylere yasaklar koymak yerine yanlış kullanımında oluşabilecek olumsuz sonuçlar öğretilmeli, doğru kullanımının ne şekilde olması gerektiği anlatılmalıdır.

Teknolojinin iyi yanlarının dışında yan etkisi diyebileceğimiz olumsuz taraflarının da olduğu unutulmamalıdır. Gerek küçük yaşlarda alınan eğitimlerle, gerek sosyal medyanın doğru kullanımı seminerlerine katılarak, gerekse bu konudaki uzman fikirlerini takip ederek teknolojiyi doğru kullanma adına elden gelen çaba gösterilmelidir. Burada en büyük rol okullarla birlikte tabi ki ailelere düşmektedir. Bu şekilde bir yol izlendiğinde bireyler üzerinde oluşabilecek olumsuz etkiler en aza indirilebilmektedir.

Okumaya devam et
Görüşünü Belirt Kazan

Bayram - 14 Mayıs 2019 - 21:30

Teknolojiyi dogru kullanma ile ilgili bilgi istiyorum